Westminster Province

Taxonomy

Code

Scope note(s)

Source note(s)

Display note(s)

Hierarchical terms

Westminster Province

Equivalent terms

Westminster Province

Associated terms

Westminster Province

7 People / Organisations results for Westminster Province

Cary-Elwes, Dudley Charles Rev (1868-1932)

  • P086
  • Person
  • 5 February 1868 (born) to 1 May 1932 (died)

Born: Nice, France on 5 February 1868
Parents: Valentine Dudley Henry Cary Elwes & (second) wife Alice Geraldine née Ward
Ordained: 30 May 1896
Bishop: Diocese of Northampton from 21 November 1921 to 1 May 1932; consecration 15 December 1921 [principal consecrator was Cardinal Francis Bourne, Archbishop of Westminster, and the principal co-consecrators were Bishop Arthur Doubleday of Brentwood and Bishop Thomas Dunn of Nottingham]
Dies: 1 May 1932, aged 64,
Buried: Great Billing, Northamptonshire

Henry Cooper & Son

  • CB118
  • Corporate body
  • 1866-1990

c1931: photographed Thomson family

McGuiness, James Rev (1925-2007)

  • P414
  • Person
  • 1925-2007

2 February 1972: Appointed Coadjutor Bishop of Nottingham
23 March 1972: consecrated
31 October 1974: Succeeded Bishop of Nottingham
1978: Member of Council of the Shrine of Our Lady of Walsingham
7 November 2000: retired
6 April 2007: died

Moorcraft, Gerald William Rev (-2011)

  • P011
  • Person
  • -2011

1967-70: Northampton Bishop's Secretary
1970- : Diocesan Treasurer
1975-1979: PP Towcester
1979: PP at St Theresa's, Princes Risborough
1988-2006: Episcopal Vicar for Finance and Development
29 May 2011: died at High Wycombe Hospital.

Royal Insurance Co Ltd

  • CB109
  • Corporate body
  • 1965

1965: Insurance cover for Aldeburgh presbytery

Stokes, George Rev (1941-2017)

  • P619
  • Person
  • 1941-2017

1996: Writing to Mrs Clare Richards

George Stokes was born in Cape Town, South Africa, in 1941. Studied Theology at King’s College, London, and was ordained into the Anglican ministry in 1965 and served as a curate in a parish in Newcastle-upon-Tyne.1969, received into the Catholic Church by the Jesuits at Farm Street, London; taught in a Catholic preparatory school. He studied at St Edmund’s College, Ware (1970-1972) and at the Venerable English College, Rome (1972-1976). He was ordained by Bishop Casey at the Venerabile on 10 April 1976.

Father George was appointed as assistant priest at Our Lady of Lourdes, Leigh-on-Sea (1977-1981). In 1981 he was appointed by Bishop McMahon to the Brentwood Religious Education Service (BRES) Team, also acting as convent chaplain to the Bernardines at Westcliff-on-Sea (1981-1983) and the Ursulines at Brentwood (1983-1986).

In 1991 appointed Diocesan Director of Education. He retired 2016. He resided at Our Lady Immaculate, Chelmsford (1991-2008) and St Thomas of Canterbury, Grays (2008-2016), In 2005 he was appointed as a Domestic Prelate (Monsignor) in recognition of his service to Catholic education, nationally as well as at the diocesan level. In the autumn of 2016 he took up residence at Nazareth House, Southend-on-Sea, having being diagnosed as suffering from cancer and undergoing hospital treatment. He died at Nazareth House on the morning of 27 April 2017.