Parker, Thomas Leo Rev (1887-1975)

Original Digital object not accessible

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Parker, Thomas Leo Rev (1887-1975)

Parallel form(s) of name

  • Bishop Parker
  • Bishop of Northampton

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

1940-1970

History

Bishop: Appointed on 14 December 1940 and consecrated on 11 February 1941. Resigned on 17 January 1967.
Titular Bishop of Magarmel. Resigned the titular see on 7 December 1970.
Died on 25 March 1975.

Places

Northampton

Legal status

Functions, occupations and activities

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Related entity

Grant, Charles Alexander Rev LCL BA (1906-1989) (1906 - 1989)

Identifier of related entity

P169

Category of relationship

temporal

Type of relationship

Grant, Charles Alexander Rev LCL BA (1906-1989)

is the successor of

Parker, Thomas Leo Rev (1887-1975)

Dates of relationship

1967

Description of relationship

Took over as Bishop of Northampton

Related entity

Youens, Laurence Walter Rev (1873-1939) (14-12-1873 (born) - 14-11-1939 (died))

Identifier of related entity

P098

Category of relationship

temporal

Type of relationship

Youens, Laurence Walter Rev (1873-1939)

is the predecessor of

Parker, Thomas Leo Rev (1887-1975)

Dates of relationship

1942

Description of relationship

Took over as Bishop of Northampton. Nb an interregnum from 1939-1942

Access points area

Subject access points

Place access points

Occupations

Bishop

Note

Northampton

Control area

Authority record identifier

P103

Institution identifier

Rules and/or conventions used

Status

Draft

Level of detail

Partial

Dates of creation, revision and deletion

Language(s)

Script(s)

Sources

photo: Aldeburgh, 22 September 1963

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC

Related subjects

Related places